Gaziantep toprağını kanları ve canları pahasına savunan Şehit ve Gazilerimizin aziz hatıralarına...
GAZİANTEP DİJİTAL KÜTÜPHANESİ


Gelişmiş Arama
Salt Metinlerde Ara
Gaziantep İlimiz, Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin birleştiği noktada yer alır. Suriye'ye komşu bir sınır ili olan Gaziantep'in büyük bir bölümü Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin batı kesiminde, bir bölümü de Akdeniz Bölgesi'nin doğusunda yer alır.

Gaziantep'in doğusu Şanlıurfa'nın Birecik ve Halfeti, kuzeydoğusu Adıyaman'ın Besni, kuzeyi Kahramanmaraş'ın Pazarcık, batısı Osmaniye'nin Bahçe, güneybatısı Hatay'ın Hassa ilçeleri, güneyi ise Kilis İli ile çevrilidir.

Gaziantep toprakları 38°- 28' ve 38°- 01' doğu boylamlarıyla, 36°- 38' ve 37°- 32' kuzey enlemleri arasında yer alır. Gaziantep'in yüzölçümü 6222 km²'lik alanıyla Türkiye topraklarının yaklaşık %1'ini kaplar.

İI merkezinin denizden yüksekliği 850 m. olmakla birlikte, il genelinde yükseklikler 250 m. ile 1250 m. rakımları arasındadır.

Yüzey alanının yaklaşık %52'sini dağlar, %27'sini ise ovalar kaplamaktadır.

İIimiz sınırları içine kuzeyden giren dağlar, Araban Ovası'nın batısından il merkezinin batısına doğru uzanır. Güneydoğu Toroslar'ın uzantıları olan bu dağlar oldukça düzgün sıralar oluşturur. Bölgenin batısını kuşatan dağlar ise, sistemli bir sıra oluşturur ve Gaziantep İli'ni Hatay-Kahramanmaraş çukurundan ayırır. Gaziantep'te sıradağ olarak Güneydoğu Toroslar'ın uzantıları olan Sof Dağları vardır. Sof Dağları'nın güneyinde ise, Gaziantep Yaylası uzanır. Dülükbaba Dağları il merkezinin kuzeybatısında bulunmaktadır. Dülükbaba Dağları'nın en yüksek tepesi 1250 m. yüksekliktedir. Sof Dağları'nın Hatay yönündeki uzantıları olan Gani Baba ve Sarıkaya Dağları ise, yaklaşık 1100 m. yüksekliktedir. Gani Baba ve Sarıkaya Dağları'nın batı tarafında İslahiye Ovası, doğusunda ise İslahiye Platosu bulunmaktadır. En yüksek noktası 1050 m. olan Sam Dağları, Sof Dağları ile Dülükbaba Dağları arasında bulunmaktadır.

Barak (Doğanpınar), Araban, Yavuzeli ve Oğuzeli Ovaları ilimizin başlıca önemli ovalarıdır. Fırat, Nizip Çayı, Afrin Çayı, Merziman Çayı ve Alleben Deresi başlıca akarsularıdır.